Шестерні насоси відносяться до насосів об’ємного типу. Конструктивно ця група відноситься до насосів з обертальними рухами робочого органа. В якості робочого органа цих насосів використовують шестерні. При обертанні шестерні на вході насоса (всмоктуючий бік) створюється розрідження, і рідина через перепади тиску (атмосферний на вході в насос і розріджений в середині насоса) заповнює порожнини між зубами шестерні і корпусом насоса. По мірі обертання шестерень рідина переміщується в бік нагнітання насоса і виштовхується в напорний патрубок.
Шестерні насоси використовуються для перекачування нафтопродуктів (масло, нафта, мазут, дизельне пальне і тому подібне) з температурою до +70⁰С, а також легкозастигаючих рідин, які володіють змазуючою властивістю (парафін, бітум, пек, рубракс) с температурою до +190⁰С.
Шестерні насоси можуть бути як окремими агрегатами (маслонасоси загальнопромислового застосування) так і виступати в якості вузла іншої машини (в мастильній системі станків і інших стаціонарних машин).
Шестерні насоси виготовляються з сталі 40Х, сталі 18ХГТ, сталі Х17Н13М2Т. Корпуса роблять з бронзи, чавуну, алюмінієвих сплавів. Ущільнення валу може бути як торцеве, так і сальникове. Для попередження застигання рідини в площині насоса при перекачуванні легкозастигаючих рідин, в конструкції деяких шестерних насосів передбачена рубашка обігріву. В деяких типах шестерних насосів (НМШГ, РЗ) у склад агрегату входять знижуючі редуктори.
Як і всі насоси об’ємного типу шестерні насоси є самовсмоктуючими.
Шестерні насоси мають широке використання в промисловості, там де необхідно перекачувати в’язкі рідини і створювати високий тиск.
|
|